Bohater spod Góry Świętej Anny Robert Oszek, kapitan pruskiej marynarki, jeden z najsłynniejszych dowódców w III powstaniu śląskim zasłużył się także likwidacją buntu w powstańczej Grupie Wschód.

Oszek: Marynarze w powstaniu

Robert Oszek urodził się 30 maja 1895 roku w Zaborzu.
Gdy miał 15 lat uciekł z rodzinnego Zaborza, które dziś jest dzielnicą Zabrza do Hamburga i zaciągnął się na statek wielorybniczy „Olaf II”. W roku 1912 został powołany do służby w pruskiej marynarce wojennej, w której szeregach skończył szkołę podoficerską marynarki w Murwik. Jako podoficer na krążowniku „Bremen” brał udział w tłumieniu robotniczych rozruchów w Meksyku. Za wypuszczenie aresztowanych buntowników skazano go na areszt i degradację.
Podczas I wojny światowej należał do załogi krążownika pancernego „Blücher” i jako jeden z nielicznych uratował się po jego zatopieniu w styczniu 1915 roku. Skierowano go wówczas do szkoły nawigacji w Altonie , po której ukończeniu został oficerem pokładowym i dowódcą torpedowca D-8, którym dowodził do końca I wojny światowej. W styczniu 1919 roku wstąpił do polskiej Marynarki Wojennej, w której jako dowódca okrętu „Pancerny” a następnie monitora „Mozyrz” wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej.
W lutym 1921 roku urlopowano go z marynarki wojennej i skierowano na jego rodzinny górny Śląsk, gdzie zanosiło się na wybuch kolejnego powstania. W początkach maja z byłych marynarzy stworzył specjalny oddział szturmowy wyposażony w improwizowane samochody pancerne, który stanowił odwód dowództwa powstania.
Na czele swego oddziału brał udział w najbardziej zaciętych walkach podczas bitwy o Górę Świętej Anny. Replikę dowodzonego wówczas przez niego samochodu pancernego „Korfanty” możemy dziś oglądać przed gmachem Muzeum Czynu Powstańczego w Leśnicy.
4 czerwca 1921 roku jako odwód dyktatora powstania oddział szturmowy Roberta Oszka stłumił bunt w dowództwie powstańczej grupy Wschód, której oficerowie zamierzali aresztować Wojciecha Korfantego, uważając, że swoim kunktatorstwem dezorganizował on działania broniących się w rejonie Kędzierzyna powstańców. Na czele swych marynarzy Oszek aresztował całe dowództwo grupy wschód.
W okresie międzywojennym pracował jako kierownik hurtowni tytoniowych w Królewskiej Hucie i Katowicach i działał aktywnie w Związku Powstańców Śląskich. Robert Oszek zmarł 13 kwietnia 1938 roku w Katowicach.