Twórca wywiadu Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, oficer sztabu Grupy Północ, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i więzień komunistycznego reżimu.

Wyglenda: Szef wywiadu POW

Jan Wyglenda, pseudonim „Traugutt” urodził się 24 listopada 1894 w Brzeźnicy w powiecie raciborskim. Uczył się w gimnazjum w Strzelcach Opolskich, skąd w roku 1907 wydalono go za posiadanie polskich książek. Podczas pierwszej wojny światowej służył w armii pruskiej, w której dosłużył się stopnia podporucznika. Po powrocie na Śląsk wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Wkrótce rozpoczął tworzenie oddziału POW w rodzinnej wsi. W czerwcu 1919 roku został mianowany zastępcą komendanta POW Górnego Śląska i kierownikiem wydziału wywiadu tej organizacji.
Wziął udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich. Podczas pierwszego dowodził w bitwie pod Godowem a następnie w walkach na odcinku między Olzą a Oświęcimiem. W drugim powstaniu był komendantem powstańczej samoobrony w powiecie rybnickim. W roku 1921 podczas III powstania śląskiego pełnił służbę jako zastępca dowódcy i szef sztabu powstańczej grupy Północ.
Po podziale śląska musiał wyjechać do Polski i zamieszkał w okolicach Rudy Śląskiej. W roku 1927 został powołany na funkcję naczelnika gminy Nowa Wieś, a w kolejnych latach objął stanowisko starosty powiatu lublinieckiego i rybnickiego.
Był aktywnym działaczem Związku Powstańców Śląskich. W szeregach ochotniczych oddziałów powstańczych wziął udział w wojnie obronnej 1939 roku. Po klęsce przedostał się do Francji i wstąpił do polskich sił zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie wrócił na Śląsk, gdzie podjął pracę w górnictwie. W roku 1950 na podstawie fałszywych oskarżeń został aresztowany i skazany na długoletnie więzienie, które opuścił po odwilży w 1956 roku.
Jan Wyglenda zmarł w 1973 roku w Rybniku i tam też w kwaterze powstańców śląskich został pochowany.